2D CNC FRÉZOVÁNÍ A SKETCHUP

Hlavním cílem konstrukce modelu s využitím počítače je bezesporu jeho následná výroba. Od počítače očekáváme vytisknutí plánů, šablon nejrůznějších dílů nebo dokonce vygenerování dat pro stolní CNC frézku nebo laser. Mezi modelářskou veřejností se objevuje stále více amatérských CNC frézek. Já vlastním rakouskou CNC frézku Step Four Basic 540 (viz obrázek). Majitelé frézek hledají vhodný program pro přípravu podkladů. Následující obrázky vám mohou dát prvotní představu o možnostech programu Google SketchUp. V mojí učebnici, která je k dispozici na těchto stránkách najdete detailní postupy konstrukce modelu. Ovládání programu SketchUp není složité a jak už bylo řečeno, rychle si ho osvojíte. Mnohem náročnější je však vymyslet, jak postupovat při konstrukci.

3D model konstrukce křídla pro maketu větroně Galánka o rozpětí křídel 4,5m. Serva, táhla, křidélka a různé výztuhy - to vše už je vyřešeno již během kreslení, při stavbě nebudou zdržovat dodělávky a domýšlení detailů. Konstrukce křídla mi zabrala asi 10 večerů práce. Kreslení však bylo mnohem zajímavějším zážitkem, než sledování nějaké telenovely (moje žena je opačného názoru).

Žebra a drobné díly rozmístěné na formátu vhodném pro CNC frézku nebo laser (v mém případě to je rozměr 320x540mm). Teď už stačí soubor exportovat do formátu DXF a předat k vyfrézování. Majitel frézky udělá nutnou technologickou přípravu a díly vyřeže.

Takto už vypadá křídlo během stavby z dílů vyřezaných na CNC frézce podle dat ze SketchUpu. Jde to rychle, protože vše přesně pasuje a je to domyšlené.

Kamarád modelář Pavel Říha z našeho klubu a jeho křídlo Galánky před potažením. Před časem mě požádal o konstrukci a vyřezání dílů křídel, protože ruční nakreslení a vyřezání by bylo pro něj při této velikosti a složitosti technicky obtížné.

Zde si můžete stáhnout plugin pro export do DXF pro modeláře. Je v českém jazyce a exportuje vaše obrysy dílů ze SketchUpu do souboru formátu 2D DXF AutoCAD. Tento plugin je klíčový pro možnost využití vašich modelů pro přípravu dat ke frézování nebo vypalování na laseru.

HOME