2D CNC LASERY A SKETCHUP

V posledních letech se pro řezání překližkových a balzových dílů stále častěji používají CNC lasery. Oproti CNC frézkám mají z pohledu modeláře několik výhod, ale také nevýhod.

Výhody:
Vyšší rychlost řezání.
Ostřejší vnitřní rohy díky malému průměru paprsku.
Snadné upínání - nejsou řezné síly.
Možnost označení jednotlivých dílů gravírováním.
Možnost řezání fólií, plexiskla a dalších nekovových materiálů.

Nevýhody:
Opálení řezných ploch.
Možnost řezání jen v jedné vrstvě.

Pro řezání překližky a balzy se používají z valné většiny CO2 lasery o výkonu 40W až 80W. Na trhu je dostupné nepřeberné množství takových strojů. Používají se v hlavně v reklamě na gravírování a vyřezávání nejrůznějších předmětů jako jsou štítky, cedule, upomínkové předměty apod. Liší se zejména velikostí pracovní plochy, výkonem paprsku a také ovládacím programem. Ty nejlevnější lasery jsou čínské výroby, mají pracovní plochu typicky o velikosti formátu A4 a dají se pořídit za cenu již od 20.000,-Kč. Profesionální CO2 lasery se pohybují v cenách od 200.000,-Kč až do 2 mil. Kč. Je zajímavé, že se objevují amatérsky zhotovené CO2 lasery postavené z náhradních dílů dostupných na internetových obchodech (např. E-bay). Není to o nic náročnější než zhotovení amatérské CNC frézky. Klíčové díly potřebné k sestavení takového modelářského laseru vyjdou od 15.000,-Kč do 40.000,-Kč.

Na obrázku níže je znázorněno mechanické uspořádání stolního C02 laseru. Trubice generuje laserový paprsek o průměru cca 3 mm, který je pomocí vhodně umístěných zrcátek veden po pohyblivém mechanismu. Poslední zrcátko lomí paprsek směrem dolů na zaostřovací čočku. Materiál určený k řezání je umístěn ve vhodné vzdálenosti od čočky, kde je paprsek nejtenší. Jakýkoliv pohyb portálu a nebo vozíku pouze mění vzájemnou vzdálenost zrcátek od sebe, ale dráha paprsku zůstává stejná.

Další obrázky ukazují žebra křídla vyřezaná pomocí frézky a laseru.

Intenzita očernání řezné plochy je do značné míry závislá na seřízení laseru, na použité podložce a také na tom, jesli je řez ofukován vzduchem. Levné lasery zpravidla ofukování nemají. Pokud je materiál uložen volně bez jakékoliv podložky, je očernání na rubové straně menší. Také záleží na druhu řezaného materiálu. Balza se řeže rychleji a je na řezu méně očernalá než například buková překližka. Při řezání dřeva laserem vzniká množství dýmu, který je nutno odsávat mimo místnost, jinak by obsluha byla ve chvíli uzená. Hotové díly tak či tak voní po čerstvě vytažených klobásách.

Profesionální firmy, které vyrábějí stavebnice, mají kvalitní a dobře seřízené CO2 lasery a tak očernání dílů, které můžeme pozorovat na zakoupených modelech, je omezeno na minimální možnou mez. Obecně lze říci, že čím tvrdší a tlustší dřevo, tím je řez více opálen. Další obrázek ukazuje vyřezané balzové díly modelu letadla.

Vlastní řez je velmi tenký (cca 0,1 mm) a proto není třeba řezat po vnějším okraji dílu, ale řeže se přímo po čáře.

Když exportujete data ze svého 3D modelu, je prakticky lhostejné, jestli se budou vyřezávat na laseru nebo na CNC frézce. Pravidla jsou zde shodná. Musíte se u zamýšleného dodavatele informovat, jak veliký přířez materiálu můžete použít. Díly rozmístíte na fiktivní přířez a exportujete do souboru formátu DXF. Lasery umí číst i jiné formáty souborů, ale vektorový formát DXF je pro řezání nejlepší.

HOME