MOŽNOSTI PROGRAMU SKETCHUP PRO MODELÁŘE

obrázek modelu

Stručná charakteristika programu SketchUp
Kreslení je neobyčejně rychlé díky geniálně jednoduchému ovládání. Oproti klasickým programům CAD je vytvoření 3D modelu dle mého skromného odhadu asi 5x rychlejší. Setkal jsem se s názory, že SketchUp nelze považovat za CAD. Jsem opačného názoru. Sama zkratka CAD vznikla z Computer Aided Design (počítačová podpora designu) a tomu SketchUp přesně vyhovuje. Původním záměrem tohoto softwaru bylo poskytnout nástroj zaměřený na vytváření koncepční fáze designu a to se určitě podařilo. A nejen to. Postupně se, díky jeho schopnosti nejen skicovat, ale i podrobně zpracovat požadovaný detail, ukázaly možnosti širokého využití v rozličných oborech. SketchUp je spojením filozofiie skicování tužkou s rychlostí a flexibilitou dnešních digitálních technologií. Je to silný nástroj pro vytváření, prohlížení a modifikaci 3D myšlenky - rychle a snadno. Zatímco tradiční CAD systémy jsou nutné pro tvorbu detailních výkresů, SketchUp je nástroj zejména pro návrh, skicování, design.

Oblasti použití
Program není specializovaný a umožňuje tak kreslení nejen modelů letadel a lodí, ale i staveb, interiérů, okolního terénu, strojů, ocelových konstrukcí, dopravních prostředků, osob, rostlin apod. Je velmi populární mezi architekty a výborně se v něm kreslí projekty v průmyslu. Výsledek je bez velké námahy přesný a současně efektní. Lze také snadno vytvářet prezentace, obrázky, návody, plánky, šablony, animace a podobně.

Modely lze v profi verzi programu exportovat do formátu AutoCADu (DXF, DWG), který je možno použít pro CNC stolní frézky nebo lasery. Když nemáte profi verzi, která se liší od free verze z pohledu modeláře právě jen absencí exportu do DXF, je možno vložit do programu plugin pro převod modelu do DXF formátu. Tento plugin byl postupem doby zdokonalen a protože najde použití i pro profesionální účely, je zařazen mezi placené stahování. Původní jednoduchý plugin pro modelářské použití však najdete volně ke stažení na stránce 2D CNC FRÉZOVÁNÍ A SKETCHUP.

HOME