MOŽNOSTI PROGRAMU SKETCHUP PRO ARCHITEKTY

úvodní obrázek
Moje stručná charakteristika programu SketchUp
Kreslení je neobyčejně rychlé díky geniálně jednoduchému ovládání. Oproti klasickým programům CAD je vytvoření 3D modelu dle mého skromného odhadu asi 5x rychlejší. Setkal jsem se s názory, že SketchUp nelze považovat za CAD. Jsem opačného názoru. Sama zkratka CAD vznikla z Computer Aided Design (počítačová podpora designu) a tomu SketchUp přesně vyhovuje. Původním záměrem tohoto softwaru bylo poskytnout nástroj zaměřený na vytváření koncepční fáze designu a to se určitě podařilo. A nejen to. Postupně se, díky jeho schopnosti nejen skicovat, ale i podrobně zpracovat požadovaný detail, ukázaly možnosti širokého využití v rozličných oborech. SketchUp je spojením filozofiie skicování tužkou s rychlostí a flexibilitou dnešních digitálních technologií. Je to silný nástroj pro vytváření, prohlížení a modifikaci 3D myšlenky - rychle a snadno. Zatímco tradiční CAD systémy jsou nutné pro tvorbu detailních výkresů, SketchUp je nástroj zejména pro návrh, skicování, design.
Oblasti použití
Program není specializovaný a umožňuje tak kreslení nejen staveb, interiérů a okolního terénu, ale i strojů, ocelových konstrukcí, dopravních prostředků, osob, rostlin, modelů letadel a lodí a pod. Je velmi populární mezi architekty a výborně se v něm kreslí projekty v průmyslu. Výsledek je bez velké námahy přesný a současně efektní. Lze také snadno vytvářet prezentace, obrázky, návody, 2D pohledy, animace a podobně.
obrázek domku obrázek domku
obrázek domku obrázek domku
obrázek domku obrázek domku
obrázek domku obrázek domku
3D modely lze v profi verzi programu exportovat do 2D i 3D formátu AutoCADu (DXF, DWG). To je velmi užitečné, protože zákazníci někdy takové soubory vyžadují, aby je mohli zahrnout do svých dokumentací. Pokud používáte program pouze pro konstrukci modelů letadel a lodí, je možno vložit do programu plugin pro export do DXF formátu, který najdete na těchto stránkách. Tento plugin sice exportuje jen hrany, ale pro hobby účely postačí. Pro profesionální účely však tento plugin nevyhovuje. Není schopen exportovat kóty, texty, apod.

Studie skladby stropu pro projekt rodinného domu: obrázek studie skladby stropu
HOME