2D CNC FRÉZOVÁNÍ A SKETCHUP

fotka modelu
Hlavním cílem konstrukce modelu s využitím počítače je bezesporu jeho následná výroba. Od počítače očekáváme vytisknutí plánů, šablon nejrůznějších dílů nebo dokonce vygenerování dat pro stolní CNC frézku nebo laser. Mezi modelářskou veřejností se objevuje stále více amatérských CNC frézek. Já vlastním rakouskou CNC frézku Step Four Basic 540 (viz obrázek). Majitelé frézek hledají vhodný program pro přípravu podkladů. Následující obrázky vám mohou dát prvotní představu o možnostech programu Google SketchUp. V mojí učebnici, která je k dispozici na těchto stránkách najdete detailní postupy konstrukce modelu. Ovládání programu SketchUp není složité a jak už bylo řečeno, rychle si ho osvojíte. Mnohem náročnější je však vymyslet, jak postupovat při konstrukci.
obrázek modelu
3D model konstrukce křídla pro maketu větroně Galánka o rozpětí křídel 4,5m. Serva, táhla, křidélka a různé výztuhy - to vše už je vyřešeno již během kreslení, při stavbě nebudou zdržovat dodělávky a domýšlení detailů. Konstrukce křídla mi zabrala asi 10 večerů práce. Kreslení však bylo mnohem zajímavějším zážitkem, než sledování nějaké telenovely (moje žena je opačného názoru).
obrázek modelu
Žebra a drobné díly rozmístěné na formátu vhodném pro CNC frézku nebo laser (v mém případě to je rozměr 320x540mm). Teď už stačí soubor exportovat do formátu DXF a předat k vyfrézování. Majitel frézky udělá nutnou technologickou přípravu a díly vyřeže.
fotka modelu
Takto už vypadá křídlo během stavby z dílů vyřezaných na CNC frézce podle dat ze SketchUpu. Jde to rychle, protože vše přesně pasuje a je to domyšlené.
fotka modelu
Kamarád modelář Pavel Říha z našeho klubu a jeho křídlo Galánky před potažením. Před časem mě požádal o konstrukci a vyřezání dílů křídel, protože ruční nakreslení a vyřezání by bylo pro něj při této velikosti a složitosti technicky obtížné.
fotka modelu
Zde si můžete stáhnout plugin pro export do DXF pro modeláře. Je v českém jazyce a exportuje vaše obrysy dílů ze SketchUpu do souboru formátu 2D DXF AutoCAD. Tento plugin je klíčový pro možnost využití vašich modelů pro přípravu dat ke frézování nebo vypalování na laseru.

KDE FRÉZOVAT?

Odkazy na firmy nebo kolegy modeláře, kteří vlastní CNC frézky a nabízejí služby frézování dílů. Seznam není vyčerpávající, jsou to kontakty, na které jsem v poslední době narazil.
Kavalír - gravírování laserem
Firma se zabývá gravírováním a řezáním pomocí CNC frézek a laserů. Majitel firmy je také modelář a proto nabízí také výrobu dílů frézováním nebo laserem pro modeláře podle dodaných podkladů. Velmi profesionální a příjemné jednání a výhodná poloha firmy v průmyslové zóně Praha - Průhonice blízko nákupního centra Hypernova.

Modely Rausová
Firma se zabývá konstrukcí a výrobou modelů a nabízí také frézování dílů pro modeláře podle dodaných podkladů.

Leteckomodelářský klub Dvůr Králové nad Labem
Klub vyrábí modely a využívá k tomu vlastní CNC frézku, kterou také prezentuje na svých stránkách. Frézování dílů na zakázku sice přímo nenabízí ale dá se předpokládat, že je možné o tom s nimi jednat.

Moje modelaření a modeláři v Kardašově Řečici a okolí
Osobní stránky o amatérsky zhotovené CNC frézce na které autor frézuje díly pro sebe i svoje kolegy.

OK Model
Firma vyrábí stavebnice modelů letadel a nabízí také frézování dílů na zakázku.

Hiesbok s.r.o.
Firma vyrábí stavebnice modelů letadel a nabízí také řezání modelářských dílů na zakázku laserem.

HVP modell
Firma vyrábí stavebnice modelů letadel a nabízí také řezání modelářských dílů na zakázku na CNC frézce.

PT model
Firma vyrábí díly pro modeláře a nabízí také CNC frézování modelářských dílů na zakázku.

AZgrav
Firma vyrábí stavebnice modelů letadel a nabízí také frézování dílů na zakázku.

Boruvka
Firma není přímo modelářská, frézuje přístrojové panely a gravíruje na zakázku. Jsou ochotni zhotovit díly pro modeláře podle dodaných dat.

Polena
Firma nabízí levné frézování plastů a překližky na zakázku od jednoho kusu.

Pepa-Model
Stránky Pepy Darvaše, který mimo jiné nabízí také CNC frézování plastů a překližky pro modeláře.

Model CAM
Firma nabízí zakázkovou malovýrobu CNC pro modeláře. Výroba CNC frézek na zakázku.

Modely a domácí CNC stroje
Firma vyrábí a dodává nejdůležitější díly ke stavbě amatérské CNC frézky.

Amatérská stavba CNC strojů
Stránky věnované amatérské stavbě CNC frézek, dodává díly ke stavbě frézky.

CNCnet
Stránky věnované amatérské stavbě CNC frézek.

MONAKO
Modelářské diskusní fórum. Několik diskutujících modelářů vlastní CNC frézku nebo mají možnost frézovat a jsou ochotni frézovat na zakázku. Stačí dát dotaz a doufat, že se někdo nabídne.

MOJE HOBBY
Modelářské diskusní fórum. Několik diskutujících modelářů vlastní CNC frézku nebo mají možnost frézovat a jsou ochotni frézovat na zakázku. Stačí dát dotaz a doufat, že se někdo nabídne.

Step Four
České zastoupení rakouské firmy Step Four, která vyrábí a dodává CNC stolní frézky. Zde se dají také objednat frézovací nástroje.

obrázek žebra
HOME