NĚCO O MNĚ A PROGRAMU SKETCHUP

mikac-1 mikac-2
Narozen:
1956
Vzdělání:
VUT Brno 1983
Profese:
projektový inženýr
Jazyky:
angličtina, ruština
Hobby:
RC modely letadel
SketchUp
Adresa:
Na Zdolnici 307
25070 Odolena Voda
Mobil:
+420 734 495 006
E-mail:
ivo@mikac.cz
Skype:
ivo.mikac
Něco o mně
Vystudoval jsem střední technickou školu se zaměřením na konstrukci letadel a leteckých zbraní. Dále jsem vystudoval vysokou technickou školu se zaměřením na konstrukci zbraní. V praxi jsem se ale konstrukci zbraní nevěnoval dlouho a přesedlal jsem na obor balicích automatů a linek v potravinářství. Moje znalosti z oboru konstrukce zbraní mě ale vedly k jednoduchým, spolehlivým a netradičním řešením a dsáhl jsem tím mnoha úspěchů a ocenění. Pracoval jsem celou mou minuulou praxi jako konstruktér, projektant balicích linek, byl jsem 15 let majitelem firmy zabývající se výrobou balicích strojů a dávkovacích vah čítající 40 zaměstnanců. Umím navrhovat speciální elektroniku ke svým konstrukcím včetně plošných spojů a programů pro mikroprocesory. Dnes pracuji jako samostatný konstruktér a také vyrábím menší stroje na zakázku. SketchUp je program, který mě bez nadsázky již více než 10 let živí.
Moje začátky s programem SketchUp - kreslení balicích linek
Dlouho jsem pátral na internetu po nějakém šikovném programu, ve kterém bych mohl efektivně kreslit projekty výrobních linek ve 3D. Vyzkoušel jsem jich řadu, ale všechny měly nějaký vážný nedostatek. Pak jsem ale narazil na Google SketchUp, který mě okamžitě zaujal pro své unikátní uživatelské rozhraní. Dnes se nebojím označit ovládání programu jako geniální. Už po několika minutách seznamování s programem jsem byl schopen nakreslit nějaký jednoduchý prostorový objekt. To mě zcela uchvátilo a začal jsem zkoumat dál. Následovala fáze zklamání, protože jsem se hned bláhově pustil do složité úlohy a zdálo se, že SketchUp kvůli své jednoduchosti nemá dostatek prostředků pro jejich řešení. Co bych vlastně chtěl od programu, který je zdarma a placená verze je tak levná? Vždyť cena za 3D CAD se pohybuje v řádech desítek až stovek tisíc korun! Jsem ale rád, že jsem vytrval a začal hledat metody, jak nakreslit to a ono. Dnes vím, že jsem programu křivdil a už na něj nedám dopustit. Hledal jsem nějaké zapálené uživatele nebo diskuse, kde by bylo možno získat nějaké informace, ale nic kloudného jsem v českém prostředí neobjevil. Po dvou letech každodenního užívání programu jsem nakonec pronikl do tajů programu sám, jen za pomoci originálních videotutoriálů a psaných návodů v anglickém jazyce. Naštěstí často pracuji pro zahraniční firmy a technická angličtina pro mě není překážkou. Na obrázcích níže je obrázek z mého návrhu balicí linky a také fotografie realizované linky.
obrázek linky fotografie linky
Moje první použití programu SketchUp pro návrh domu
Je to prosté. Hodlal jsem si se ženou postavit malý rodinný domek podle našich představ. Nejprve jsem začal dům navrhovat ve 2D AutoCADu, ale SketchUp nabízel možnost navrhnout celý dům ve 3D včetně interiéru a zahrady, tak bylo rozhodnuto. Měl jsem již nějaké zkušenosti se SketchUpem při kreslení 3D projektů ve strojírenství, ale nakreslit dům vyžaduje přece jen trochu jiný přístup. Bylo důležité správně používat komponenty a hladiny. Vlastní kreslení byla radost. Nakonec se mi povedlo náš domek navrhnout, podklady předat profesionálnímu architektovi aby podle mého návrhu vypracoval stavební dokumentaci. Domek byl díky 3D návrhu natolik domyšlený, že jsem se mohl s architektem domluvit na velmi nízké ceně. Domek jsem pak postavil bez jakýchkoliv změn. Později jsem nakreslil pro své přátele ještě další rodinné domy se stejným výsledkem.
obrázek domku fotografie domku
Moje první použití programu SketchUp pro model letadla
Současný trend stavby velkých modelů letadel klade mnohem větší nároky na jejich konstrukci a stavbu. To postihlo i náš modelářský klub. Kolega modelář Pavel Říha se pustil do stavby makety větroně Galánka o rozpětí 4,5m. Když si podrobně prostudoval podklady, zjistil, že každé žebro křídla má jiný tvar a to vše při hloubce křídla 400mm. Představa kreslení takto složité konstrukce tužkou byla hrozivá. K tomu všemu ještě ruční výroba žeber. Bylo by velmi výhodné vyřezat díly na stolní CNC frézce, kterých už je mezi modeláři překvapivě mnoho. Požádal mě tedy o pomoc, což byla pro mě zajímavá výzva a do konstrukce jsem se pustil. Dříve jsem používal AutoCAD, ale teď jsem už rok používal také SketchUp, a tak mě lákalo nakreslit křídlo ve 3D. Povedlo se to a výsledky jsou ke shlédnutí na těchto stránkách. Později jse nakreslil ještě mnoho modelů, z nichž některé se pravidelně objevují na stránkách modelářských časopisů. Maketa stíhačky z první světové války Fokker DVIII, kterou jsem nakreslil pro firmu Grapo Olomouc, získala na výstavě Model Hobby 2013 ocenění model roku.
obrázek modelu Fokker fotografie modelu Fokker
Kreslení strojů
Když jsem úspěšně zvládl kreslení modelů letadel, uvědomil jsem si, že nakreslit nějaký stroj je vlastně mnohem jednodušší, než nakreslit model letedla, kde se to jen hemží obecnými křivkami (profily, koncové oblouky, tvar trupu a pod.), vše je pod různými úhly (úhel náběhu, vzepětí křídla, potlačení a vyosení motoru a pod.) I složitý stroj je naopak zpravidla sestaven převážně z hranatých a válcových tvarů a vše je na sebe kolmé. Tak se stalo, že jsem nakreslil první stroje, které se přímo podle podkladů vytvořených ve SketchUpu také vyrobily. Od té doby používám SketchUp pro návrhy a konstrukce strojů ve své profesionální praxi a napsal jsem mnoho pluginů, vytvořil jsem knihovny dílů, což mi neuvěřitelně usnadňuje a zrychluje práci. Dá se bez nadsázky říci, že jsem si pomocí pluginů vytvořil ze sketchupu jednoduchý ale profesionální CAD. Konstrukční práce ve SketchUpu mě již více než deset let živí a také baví. Na obrázku je balicí stroj nakreslený v mém CADu.
obrázek stroje fotografie stroje
Kreslení nábytku
Stalo se, že v roce 2008 propukla finanční krize a práce výrazně ubylo. Poohlížel jsem se tedy po něčem, čím bych vzniklý nedostatek práce nahradil. Již nějaký čas mě můj známý, který má menší truhlářskou firmu, prosil, abych mu napsal nějaké doplňky, které by mu usnadnily kreslení a přípravu výroby zakázkového nábytku. Pustil sem se tedy do toho a během tří měsíců vznikl program Truhlář, který úspěšně používá řada podobných živnostníků. Je totiž velmi jednoduchý, ale obsahuje vše potřebné. Kdo zvládne kreslení ve SketchUpu a osvojí si nástvbu Truhlář, získá pomocníka, který mu pomůže s návrhem nábytku včetně umístění do místnosti, prezentací zákazníkovi, cenovým návrhem, nářezovými plány, soupiskou pro nákup materiálu. Podrobnosti najdete na těchto stránkách v sekci pro truhláře.
obrázek nabytku fotografie nabytku
Vznik učebnice SketchUp pro modeláře
Nejdříve vznikla učebnice SketchUp pro modeláře. Nabyl jsem postupně jistotu, že SketchUp je vhodný pro modeláře a pochlubil jsem se svými výtvory na internetu. Libor Kolman, který provozuje hojně navštěvované modelářské stránky, mě požádal, jestli bych napsal nějakou "kuchařku" pro modeláře. Vzal jsem to jako další výzvu a s radostí jsem se pustil do psaní a kreslení. Výsledek jsem zveřejnil na těchto stránkách a ozvalo se mi několik lidí, kteří mi za její zveřejnění děkovali. K mému překvapení mezi nimi byli i architekti, kteří se podle učebnice pro modeláře učili. Rozhodl jsem se, že učebnici rozšířím i o lekce, jak postupovat při kreslení domu. Zdálo se mi to zprvu troufalé, protože sám nejsem architekt. Moje jediná zkušenost ve stavebnictví byla stavba mého domku, který můžete shlédnout na obrázku a fotografii výše. Mohu však pomoci těm architektům, kteří používají počítač jen jako uživatelé, návrhy dělají ve 2D, poohlížejí se po 3D a přitom specializované programy jsou pro ně drahé a složité na zvládnutí. SketchUp je snadný a přátelský, přesto umí opravdu mnoho!
HOME