O PROGRAMU SKETCHUP

Trochu historie

V roce 2000 byla založena firma @Last Software, která začala vyvíjet 3D modelovací nástroj "pro každého". Nový software vypadal velmi slibně. V té době firma Google hledala vhodný software pro svůj projekt Google Earth a domluvila se s firmou @Last Software na spolupráci. V březnu roku 2006 pak Google firmu @Last software koupil. Ještě v tom roce Google uvolnil free verzi programu SketchUp 6 a uvedl na trh pokročilejší placenou verzi SketchUp 6 Pro. Google však vyvinul pro své potřeby mnohem pokročilejší technologie pro 3D zobrazení měst a terénu a práva na program SketchUp v roce 2013 prodal firmě Trimble. Program se postupně dále rozvíjí a zaslouženě získává mnoho příznivců v nejrůznějších oborech.

V čem je SketchUp výjimečný?

Program je výjimečný jednoduchým a intuitivním ovládáním. Uživatel už několik minut po úvodním seznámení je schopen nakreslit jednoduchý 3d model. Nejvýznamnější ale je, že program je důsledně objektově orientovaný. Co to znamená? Objektem je chápán model nějakého předmětu, ale ne pomocná geometrie nebo texty, jak je tomu u jiných CAD programů. Má to dalekosáhlé důsledky, které ale plně ocení až pokročilí uživatelé. Další obrovskou výhodou je, že je možno volně uživatelsky programovat různé nástroje a funkce na míru. Je k tomu potřeba znát programovací jazyk Ruby a SketchUp Ruby API. Kdo je znalý programování, ví o čem je řeč. Já sám jsem vytvořil řadu velmi užitečných pluginů, které vám nabízím na mých stránkách.

Jak začít?

Stáhněte si ze stránek firmy Trimble poslední verzi Programu SketchUp Make. Je to volně stažitelná verze pro nekomerční použití. Je důležité vědět, jestli váš operační systém je 32 bitový nebo 64 bitový. Podle toho vyberte správnou verzi. Program nainstalujte. Nebudu zde popisovat podrobný postup instalace, je zcela běžný a nečiní potíže. Program je v angličtině, ale to příliš nevadí, těch několik výrazů ovládání se každý snadno naučí a za čas vám to ani nepřijde divné. Teď je před vámi spousta radosti z učení, objevování a prvních úspěšně vytvořených modelů. Je to ale spojeno s hodinami strávenými učením. Pokud chcete tento čas zkrátit na nejmenší míru, obraťte se na mne. Určitě se vám to vyplatí. Váš start bude přímo raketový a později vám mohu pomoci při řešení vašich konkrétních cílů.
HOME