MOŽNOSTI PROGRAMU SKETCHUP PRO STROJAŘE

grafika stroje
Stručná charakteristika programu SketchUp
Kreslení v programu je neobyčejně rychlé díky skvělému ovládání. Oproti klasickým programům CAD je vytvoření 3D modelu dle mého skromného odhadu asi 5x rychlejší. Program se tak v oblasti strojírenství hodí zejména ke koncepčním návrhům. Výborně se v něm kreslí například projekty. Možná, že někdo namítne, že SketchUp nelze považovat za CAD. Jsem opačného názoru. Sama zkratka CAD vznikla z Computer Aided Design (počítačová podpora designu) a tomu SketchUp přesně vyhovuje. Původním záměrem tohoto softwaru bylo poskytnout nástroj zaměřený na vytváření koncepční fáze designu a to se určitě podařilo. A nejen to. Postupně se ukázaly možnosti širšího využití. V programu lze jednoduchá zařízení dotáhnout až do výrobních výkresů. Je to silný nástroj pro zachycení 3D myšlenky - rychle a snadno. Tradiční CAD systémy jsou nutné pro tvorbu detailních výkresových dokumentací, ve fázi koncepčního návrhu jsou však velmi těžkopádné.

Program není specializovaný a umožňuje tak kreslení nejen staveb, interiérů a okolního terénu, ale i strojů, ocelových konstrukcí, dopravních prostředků, osob, rostlin, modelů letadel a lodí a pod. Je velmi populární mezi architekty a začíná se prosazovat při kreslení projektů v průmyslu. Výsledek je bez velké námahy přesný a současně efektní. Lze také snadno vytvářet prezentace, obrázky, návody, 2D pohledy, animace a podobně.
Následující obrázky poodhalují možnosti využití mojí strojařské nástavby pro vytváření výrobní dokumentace ve strojírenství. Nástavba se výborně hodí pro menší firmy, které vyrábí ocelové konstrukce a nebo zařízení s převahou plechových dílů. Na obrázcích jsou ukázky z 3D modelu mycí stěny a také náhledy do výrobní dokumentace.
obrázek mycí stěny obrázek mycí stěny
obrázek mycí stěny obrázek mycí stěny
obrázek mycí stěny obrázek mycí stěny
obrázek mycí stěny obrázek mycí stěny
Zde si můžete k prostudování stáhnout celou výrobní dokumentaci mycí stěny. Dokumentace obsahuje 3D modely SketchUp, exportované výkresy ve formátu JPG, DXF soubory pro laser nebo souřadnicový lis, fotografie a rozpisky materiálu ve formátu HTML.
Stáhnout výrobní dokumentaci mycí stěny
Výrobní dokumentaci podobnou té, která je zde ukázána, můžete vytvořit přímo v programu SketchUp Pro 7. Potřebujete k tomu můj plugin strojařské nástavby.
animace pístu motoru
Animace modelu pístu, kterou vidíte vlevo, byla vytvořena také v programu SketchUp za pomoci velmi zajímavého volně stažitelného pluginu SketchyPhysics. Odkaz na stažení pluginu najdete také na stránce zajímavé odkazy. Plugin vám umožní rozpohybovat váš model s respektováním gravitace, hmotnosti, setrvačnosti, lze určovat vzájemné vazby těles, určovat nehybná tělesa, lze vkládat motory, serva apod. Pohybující se model je možno nakonec sejmout jako video ve formátu AVI. S pluginem je možno stáhnout také několik příkladů rozpohybovaných 3D modelů, které vás budou určitě inspirovat k vašemu využití této zajímavé možnosti. Je vidět, že možnosti programu jsou velmi košaté. Když už si myslím, že vím o programu téměř vše, objeví se nějaká další převratná možnost.
HOME