NÁSTAVBA PRO KRESLENÍ NÁBYTKU

obrázek-animace
Nástavba vznikla na popud několika malých výrobců nábytku, kteří pro svou práci využívají počítače a pro návrh výrobků začali s výhodou využívat také program SketchUp. Všichni se shodli na tom, že kreslení je na rozdíl od všeho, co před tím zkoušeli, velmi příjemné a výsledky výborné. Kdyby jim program poskytl ještě informace o cenách a pomohl při přípravě výroby, bylo by to přesně to, co potřebují. Protože SketchUp je otevřený uživateli k jeho vlastnímu rozšíření, mohl jsem výzvu truhlářů přijmout a doplněk vytvořit. Plugin Truhlář nijak neomezuje běžný způsob kreslení. Vyžaduje pouze dodržení několika zásad a doplnění informací o použitých materiálech.
logo Truhlář
Pokud se zabýváte výrobou nábytku na zakázku a počítač považujete za svého pomocníka a nikoliv za nepřítele, kontaktujte mě pomocí mailu, Skype nebo mobilu a já vám rád poskytnu bližší informace. Tou nejzajímavější informací je bezesporu skutečnost, že doplněk Truhlář lze bez jakéhokoliv omezení provozovat na volně stažitelné verzi programu Google SketchUp 6 a vyšší. Na této stránce najdete pouze náhledy pro získání základní představy.
obrázek stránky návodu
K doplňku existuje podrobný návod v rozsahu cca 30 stran. Náhled na jednu stránku návodu můžete vidět na obrázku vlevo. Klepnutím na obrázek otevřete její originál ve formátu PDF. Tento návod ale není jediným zdrojem informací pro práci s programem. Součástí doplňku je také interaktivní instruktor přímo v programu SketchUp. Při aktivaci kteréhokoliv nástroje se vám na ploše obrazovky objeví okno s průvodcem. Je to obdoba průvodce nástroji Instruktor, který je součástí programu SketchUp. Oba instruktory je možné zapnout v menu Windows - Instruktor.
obrázek části soupisky
obrázek části soupisky materiálu
Obrázek nahoře vám dá představu o soupisce materiálu generované doplňkem Truhlář. Soupiska slouží pro nákup materiálu a pro organizaci výroby. Obsahuje souhrn všech vyráběných i nakupovaných dílů projektu a také souhrn sestav s jejich obsahem.

Vyráběné díly jsou například:
- Desky (police, dna, bočnice a pod.)
- Tyče (okrasné lišty, pracovní desky)

Nakupované díly jsou například:
- Šrouby, vruty, panty, dřezy, baterie, úchyty a pod.

Sestava je například skříňka, která obsahuje:
- Vyráběné díly (2ks dno, 2ks dveře, vrch, 2ks bočnice, sokl, záda)
- Nakupované díly (40ks vruty, 6ks panty, 2ks úchyty)
obrázek části cenového rozboru obrázek části soupisky řezů
Kliknutím na obrázky nahoře otevřete náhled na cenový rozbor a na soupisku řezů. Kliknutím na obrázky dole otevřete náhled na nářezový plán a výkres.
obrázek části soupisky obrázek části soupisky
Soubory ke stažení jsou zde:
Stáhnout zdarma plnou verzi programu Truhlář
Instalace:
Stažený soubor je v klasickém komprimovaném formátu zip. Koncovku souboru zip je po stažení třeba nejprve změnit na rbz. Pak je možné soubor použít přímo jako instalační program pro SketchUp verze 2015 a vyšší. Vše nainstalujete běžným způsobem v otevřeném SketchUpu v Menu-Window-Preferences-Extensions-Install Extension. Plugin si aktivujte zatržítkem v seznamu pluginů a tím je instalace hotova. Od této chvíle budete moci využívat i doplněk Truhlář. Během prvních pokusů si můžete s výhodou aktivovat interaktivní návod v Menu-Window-Instruktor Truhlar. Tento návod ve formátu pdf si můžete stáhnout níže.
Stáhnout návod k programu Truhlář (formát PDF)
Velmi pěkný návod k pluginu Truhlář vytvořil pan Radek Rýznar a proto zde uvádím také link, kde jej můžete zdarma získat:
Link na stránky Radka Rýznara
obrázek hoblíku
HOME